چطور با تلفظ صحیح انگلیسی صحبت کنیم؟

 فوریه 10, 2020
 753

آیا احساس می کنید چیزی مانع روان صحبت کردن شما به زبان انگلیسی می شود؟ آیا این حس درونی را دارید که شما باید بهتر از الان خود صحبت کرده و می توانید روان تر از این باشید؟ اما این طور به نظر می رسد یک تکه از این پازل گم شده است و مشکل شما همچنان باقی است.

این یک داستان است که دوباره و دوباره تکرار می شود: شما درباره زبان انگلیسی چیزهای زیادی را یاد گرفته اید، به گرامر آن مسلط شده اید، کارهایی که گفته شده را انجام داده اید یا حتی در یک کشور انگلیسی زبان زندگی کرده اید، اما بعد از آن همه سخت کوشی و پشتکار در حوزه یادگیری، شما هنوز هم احساس نمی کنید که با تلفظ صحیح انگلیسی صحبت می کنید.

نا امیدی شما از این است که هنوز لهجه غلیظی دارید، تلفظ صحیح بعضی کلمات را نمی دانید، صحبت های افراد انگلیسی زبان را به طور کامل متوجه نمی شوید و حتی وقتی با رعایت تمام قواعد گرامری صحبت می کنید، کسی منظور شما را نمی فهمد.

اما شما باید این را بپذیرید. ما می دانیم که از افرادی که در بزرگسالی زبان دوم می آموزند نباید انتظار زیادی داشت. در زبان دوم تقریبا غیر ممکن است که بتوان لهجه خود را کاهش داد. پس چرا تلاش کنیم؟

نکته بالا نادرست است.

راه بهتری وجود دارد!

 

در این مقاله با

 

ارتباط قوی بین تلفظ و روان شدن در انگلیسی
3 پایه و ستون اصلی تلفظ صحیح انگلیسی
تکنیک های پویا و منابع

آشنا خواهید شد.

 
 

همه ما در راه یادگیری انگلیسی این نا امیدی را تجربه کرده ایم و می دانیم که شما چه می کشید! ولی ما امروز اینجا هستیم تا به شما بگوییم یک راه بهتر وجود دارد. اگر شما بتوانید نظرتان را عوض کنید، با ذهن باز به یادگیری زبان فکر کنید، عادت های روزانه و کلیدی برای خود ایجاد کنید و بالاتر از همه این ها دانش خود را حفظ کنید؛ آنگاه شاهد پیشرفت چشمگیر در سطح زبان خود خواهید بود و تلفظ صحیح انگلیسی را در مدت کوتاهی تجربه خواهید کرد.

در ادامه این مقاله 3 پایه و ستون اصلی در تلفظ صحیح انگلیسی( و آموزش آن) آورده ایم و هم چنین منابع معتبری را برای ادامه کار به شما معرفی خواهیم کرد.

  • ریتم و تاکید: آهنگی که شما را به مسیر صحبت مانند انگلیسی زبانان هدایت می کند.

  • شکل گیری صدا: چگونه انگلیسی زبانان کلمات را قطع و ترکیب می نمایند.

  • آهنگ و تقلید: چگونه شما با تقلید از انگلیسی زبانان، تلفظ کردن خود را تقویت می کنید.

 
 

ارتباط قوی بین تلفظ و روان شدن در انگلیسی

 

برای اکثر کسانی که در سطح متوسط و پیشرفته در حال یادگیری زبان هستند ( این گروه شامل معلم ها نیز هست ) و به دنبال تمرین موثر کاهش لهجه هستند، تلفظ صحیح انگلیسی و بهبود آن به تنهایی می تواند قوی ترین و سریع ترین راه باشد. در واقع هروز تعداد بیشتری از مطالعات معجزه کاربرد روش هایی از این قبیل را نشان می دهند.

یک مثال از روش کاهش لهجه را آخرین تحقیقات دانشگاه آریزونای شمالی نشان می دهد که در طول 6 هفته از تمرین تلفظ صحیح انگلیسی ( با میانگین 2 ساعت در هفته ) یادگیرندگان در مقایسه با 3 در صدی که در دوره شرکت نکردند، بهبود 48 درصدی در قابل درک بودن و واضح صحبت کردن با دیگر افراد را تجربه کردند و مقایسه دو گروه توسط افرادی انجام گرفت که انگلیسی زبان مادری آنها بود .

این تنها یکی از هزاران تحقیقی است که شما را متوجه این مسیر می سازد. علاوه بر این، اگر شما یادگیرندگان خوب انگلیسی را زیر نظر بگیرید و تلفظ خود را با آنها مقایسه کنید، الگوی تحقیق بالا را مشاهده خواهید کرد.

 
 

3 پایه و ستون اصلی تلفظ صحیح انگلیسی

  پایه و ستون اصلی تلفظ صحیح انگلیسی- زبان آبی  

1- ریتم، تاکید و زیر و بمی صدا

 

اگر موسیقی یک صدا است، و صدا یک زبان است؛ این بدان معنی است که آن زبان موسیقی است.


اهمیت گسترده آهنگ زبان و موسیقی در انگلیسی برای اکثریت معلمان، یادگیرندگان و محققان قابل انکار نیست. تنها سوال قابل پرسش ترکیب ایده آل اجزا برای تمرین تلفظ بهینه و مورد استفاده قرار دادن آنها در یاد گیری یا آموزش است. نکته اصلی این است که اگر شما بتوانید آگاهی خود را از ریتم و تاکید در زبان انگلیسی توسعه دهید ( که بسیار متفاوت از زبان های دیگر است) و آن ها را با تلفظ و زیر و بمی صدا، مشابه انگلیسی زبانان، ترکیب کنید، شما به طور طبیعی شروع به وفق دادن طرز مکالمه خود با الگوی تلفظ صحیح انگلیسی و آهنگ آن می کنید.

این آگاهی احساس جدیدی درباره انگلیسی برای شما روشن می سازد که به شما منطق پنهان شکل گیری صدا را نشان می دهد و پایه و بنیانی برای شما فراهم می کند تا بتوانید تقلید و تلفظ خود را هر لحظه بهبود ببخشید.

 
 

2- شکل گیری صدا

 

اگر شما واقعا به طرز صحبت کردن فردی که انگلیسی زبان مادریش است گوش کنید، در می یابید که او به روشی که شما یاد گرفته اید حرف نمی زند. تعدادی از معمول ترین مثال ها عبارت اند از:

Wanna (want to), Gonna (going to), Gotta/“Godda” (Got to), Lemme (Let me)

آن ها هم چنین هنگامی که کلمات را به هم وصل می کنند از این نکته استفاده می کنند. برای مثال یک انگلیسی زبان به ندرت این گونه تلفظ می کند: “a lot of”

آن ها می گویند: “a-lah-duh”

یک مثال دیگر: “?Did you see her”

آن ها معمولا می گویند: “?Dju-see-er”

این ها تنها چند مثال ساده هستند اما اگر واقعا توجه کنید آن ها را همه جا می بینید.

دلیلی که مردم در فهم انگلیسی زبانان دچار مشکل هستند این نیست که آن ها خیلی سریع صحبت می کنند. واقعیت این است که آن ها کلمات را قطع می کنند، با هم ترکیب می کنند و براساس ریتم و آهنگ انگلیسی خلاصه می کنند. در نتیجه تلفظ آن ها با متد های سنتی تدریس انگلیسی بسیار متفاوت به نظر می رسد. به این پروسه شکل گیری صدا می گوییم.

بسیاری از مردم از این نکته به صورت نادرست در گفت و گوهای محاوره ای خود استفاده می کنند. در حالیکه واقعیت این است که ما نباید اینگونه بنویسیم ( دست کم در زمینه های رسمی ) و این موضوع هم وجود دارد که افراد با دو تلفظ متفاوت بریتیش و امریکن صحبت می کنند؛ شکل گیری صدا در هردو زمینه رسمی و محاوره ای و در همه کشور های انگلیسی زبان با هر لهجه ای، یک اتفاق جهانی است. این یک واقعیت در زبان انگلیسی است.

درک این موضوع که چرا آن ها به صدا ها شکل می دهند یا کلمات را خلاصه و با هم ترکیب می کنند با عمیق شدن در اجزای زبان، زمان تاکید بر ریتم در زبان همراه با تلفظ صحیح انگلیسی، که درباره آن ها در بخش اول به تفصیل صحبت کردیم ممکن است.

 
 

3- کاربرد آهنگ و تقلید در تلفظ صحیح انگلیسی ( ابزار ها و تمرینات )

 

به کار بردن ابزار و تمرین مداوم در این بخش قطعا پویا ترین، ناشناخته ترین و نوآورانه ترین جنبه کاهش لهجه است. این یک دلیل مهم برای این موضوع است که افراد کمی از تکنیک های این روش استفاده می کنند و حتی افراد کمتری آنها را آموزش می دهند. دلیل دیگر روش متداول تمرکز بر روی گرامر است که این مورد را به عنوان یک بخش معتبر آموزش انگلیسی نمی داند.

هر چند نتایج این روش گویای همه چیز هست و بسیاری از معلمان بااستعداد از آن به عنوان یک نوآوری در صنعت آموزش استفاده می کنند.

حالا که ما با پایه های فهم و درک ریتم زبان انگلیسی ( زمان تاکید ) و راهی که با استفاده از آن کلمات خلاصه و ترکیب می شوند ( شکل گیری صدا ) آشنا شدیم باید درباره روش های بکار بردن آنها به نتیجه برسیم.

به یاد داشته باشید بهترین راه برای شروع این کار استرس نداشتن، سرگرم شدن با ایده ها و شروع به تقلید صدا ها از همین امروز است. ما ایده های زیادی را به شما معرفی کردیم اما برای بکاربردن این اجزای جدید و استفاده از آن ها برای تلفظ صحیح انگلیسی و تقویت پروسه یادگیری خود، باید با جدیت و کنجکاوی آن ها را دنبال کنید.

 
 

تکنیک های پویا و منابع

  تکنیک های پویا و منابع- زبان آبی  

– یادگیری تلفظ صحیح انگلیسی با فیلم

 

شما به طور قطع از شنیدن تعداد افرادی که با دیدن فیلم و سریال در سطح عالی انگلیسی صحبت می کنند متعجب خواهید شد. طرز صحبت و تلفظ در فیلم ها و سریال ها بسیار نزدیک به مکالمه روزانه انگلیسی زبانان است. پس با تقلید گفت و گو های فیلم ها و سریال ها، شما می توانید به آسانی طرز صحبت و تلفظ و فهم خود از انگلیسی را بهبود ببخشید ( به علاوه مزیت های دیگر مانند فرا گرفتن لغت های پر کاربرد و آگاهی فرهنگی )

 
 

– تقلید تلفظ صحیح انگلیسی از طریق موسیقی رپ

 

این یکی از راه های پر انرژی و موثر در فرا گرفتن اجزای مهم ریتم و تلفظ صحیح در انگلیسی است.

اگر شما از از طرفدارن موسیقی رپ هستید و یادگیری به این طریق را دوست دارید، ما به شما پیشنهاد می کنیم آهنگی را که دوست دارید یا فکر می کنید دوست خواهید داشت انتخاب کنید و روزی بیست دقیقه با آن تمرین کنید. آهنگی را انتخاب کنید که خیلی سریع نباشد و از اصطلاحات عامیانه کمتری استفاده کرده باشد و نرم افزار ضبط و ویرایش رایگان audacity را نیز دانلود و نصب کنید تا بتوانید آنرا آهسته تر پخش کنید. این نرم افزار به شما این امکان را می دهدکه صدای خود راضبط و تلفظ های خود را با آهنگ اصلی مقایسه کنید.

سبک های دیگر موسیقی مانند پاپ نیز به طور کلی مفید هستند اما رپ برای آموزش از همه موثر تر است چون بیشتر از دیگر سبک ها به زبان محاوره نزدیک است. اگر شما با متن آهنگ ها مشکلی داشتید می توانید عبارت Conscious rap music را جست وجو کنید.

9 اشتباه مهلک زبان آموزان

با دانلود این کتابچه، در هرسطحی؛ زبان انگلیسی خود را بهتر کنید.

ارسال دیدگاه