تقویت مهارت ریدینگ ( reading ) با چندین راهکار

 آذر ۴, ۱۳۹۸
 145

در طول روز در موقعیت های مختلفی متونی را به زبان مادری خود می‌خوانیم. این خواندن معمولا بسیار سریع و بدون خواندن تک تک کلمات است. راه های بسیاری برای تقویت مهارت ریدینگ وجود دارد تا در زبان انگلیسی نیز به این سطح از مهارت رسیده و متون را به خوبی و سرعت بخوانید.

در این مقاله با مفاهیم زیر آشنا خواهید شد:

 

انواع Reading
عنوان و زیرعنوان
اولین جمله در هر پاراگراف
با توجه به محتوا معنی کلمات را دریابید
کلمات مهم را مشخص و بررسی کنید

 
 

انواع Reading

خواندن یک متن روش های زیادی دارد که معمولا در خواندن متن به زبان مادری آن‌ها را ناخوداگاه به کار می‌گیریم:

 
  1. روش Skimming: در این نوع خواندن ایده اصلی و کلی متن را با خواندن سریع و بدون توجه به جزئیات به دست می‌آوریم. این نوع در خواندن اخبار و گزارش ها بدون توجه به جزئیات آن به کار می‌رود.

  2. روش Scanning: وقتی دنبال جزییات به خصوصی در متن هستید از این روش استفاده می‌کنید. مثال روزمره روش Scanning گشتن به دنبال قیمت یک کالا در لیست محصولات است. یا پیدا کردن یک مکان در نقشه است.

  3. روش Reading for detail: هنگام خواندن یک کتاب یا شعر تک تک کلمات آن را با دقت می‌خوانید. مثال روزمره این روش در هنگام خواندن دستورالعمل ها و قرارداد ها است.

 
 

عنوان و زیرعنوان

 

برای تقویت مهارت ریدینگ، قبل از خواندن هر مقاله ابتدا تیترها و زیرتیتر های آن را بخوانید. تیتر ها مثل علایم راهنمایی عمل کرده و نکات مهم در متن و جایگاه آن‌ها را مشخص می‌کنند. گاه تنها با خواندن تیترها می‌توان موضوع کلی و جهت‌گیری مقاله را پیشبینی کرد.

 
 

اولین جمله در هر پاراگراف

 

اگر مقاله ای طولانی را می‌خوانید خواندن جمله اول هر پاراگراف کمک به سزایی در فهم آن می‌کند. جمله اول هر پاراگراف معمولا ایده و محتوای اصلی جمله های بعد هر پاراگراف را مشخص می‌کند. این تکنیک به خصوص در زمان امتحان که وقت کافی برای خواندن کل مقاله را ندارید به فهم سریع آن بسیار کمک خواهد کرد و باعث تقویت مهارت ریدینگ شما خواهد شد.

 
 

با توجه به محتوا معنی کلمات را دریابید

   مهارت ریدینگ- زبان آبی

بررسی و چک کردن هر لغت تازه در دیکشنری وسوسه برانگیز است اما بسیار زمان بر بوده و اغلب به درک مفهوم آن لغت در متن کمک چندانی نمی‌کند. از دیدن و مواجهه لغات جدید در متن نترسید و معنی آن‌ها را از کلیت متن و جملات قبل و بعد حدس بزنید. در انتها چند کلمه محدودی که قادر به درک معنی آن‌ها نشدید را مشخص کرده و در دیکشنری که فقط به زبان انگلیسی است بررسی کنید. این کار باعث تقویت مهارت ریدینگ می شود. تعریف کلمات به انگلیسی به حفظ کردن آن‌ها کمک شایانی می‌کند.

 
 

کلمات مهم را مشخص و بررسی کنید

 

در هر عبارت دو یا چند کلمه مهم وجود دارد. با آموختن شناسایی این لغات سرعت خواندن و درک مطلب شما بسیار بهبود خواهد داشت و تقویت مهارت ریدینگ اتفاق می افتذ. کلمات کلیدی عموما اسم ها، فعل ها، صفات و قیدها هستند. ضمایر و حروف ربط معمولا اهمیت کمتری در ساختار عبارات دارند. شناسایی کلمات کلیدی به هنگام گوش دادن بسیار آسان‌تر است زیرا گوینده معمولا کلمات کلیدی را با استرس (تاکید کردن با بلند و محکم گفتن) مشخص می‌کند. برای مثال در جمله زیر کلمات استرس شده مشخص شده‌اند.

The speaker will put a stress on the most important words.

9 اشتباه مهلک زبان آموزان

با دانلود این کتابچه، در هرسطحی؛ زبان انگلیسی خود را بهتر کنید.

ارسال دیدگاه