تقویت مهارت خواندن انگلیسی ( reading ) و رایتینگ ( writing )

 ژانویه 6, 2020
 1203

آیا انگلیسی نوشتن برای شما دشوار است؟ ممکن است شما به الفبای لاتین عادت نداشته باشید، حتی ممکن است شما نتواتید به خوبی منظورتان را به انگلیسی بنویسید. نگران نباشید، حتی افرادی که انگلیسی زبان مادری شان هست نیز گاهی نوشتن را مشکل می دانند.

از طرفی، تقویت مهارت نوشتن نیاز به تقویت مهارت خواندن انگلیسی ( reading ) و درک متن دارد. خواندن این مقاله، به شما در تقویت رایتینگ و ریدینگ به زبان انگلیسی بسیار کمک می کند. این پیشنهادات نه تنها به شما درست نوشتن و خواندن را آموزش می دهد، بلکه سبک و روش یادگیری شما را نیز بهبود می بخشد.

مهم نیست که درباره چه موضوعی می خواهید بنویسید، به خواندن درباره آن ادامه دهید تا در مسیر یادگیری درست انگلیسی بمانید.

این مقاله موضوعات زیررا با هدف تقویت رایتینگ انگلیسی ، بررسی می کند:

 

مهارت خواندن (reading)
مهارت نوشتن (writing)
داشتن یک دفتر یادداشت روزانه
اینترنت و فضای آنلاین
مکاتبه

 
 

آماده اید که مهارت های خود را ارتقا دهید؟ پس شروع می کنیم!

مهارت خواندن ( reading )

  مهارت خواندن- زبان ابی  

ممکن است موارد تقویت مهارت خواندن و نوشتن برای شما واضح به نظر برسد اما بعضی از مردم از اهمیت خواندن و تاثیر آن بر نوشتن غافل می مانند.

به کودکی فکر کنید که در حال یادگیری اولین زبان خود است. او تمام مدت به حرف زدن والدینش گوش می کند و این کار را ماه ها قبل از اینکه اولین کلماتش را به زبان بیاورد انجام می دهد. همانطور که گوش دادن برای گوینده بهتری شدن لازم است، خواندن نیز برای تقویت نوشتن امری ضروری به حساب می آید.

در هنگام یادگیری یک زبان جدید، شما باید نگاه کنید و تکرار کنید. دوباره و دوباره نگاه کنید و تکرار کنید. این موضوع، در هسته پروسه یادگیری هر زبانی با هر روشی وجود دارد. پس آن را به خاطر بسپارید و به خوبی انجام دهید، آنگاه شما یک یادگیرنده خوب محسوب می شوید.

وقتی که شما شروع به خواندن می کنید، شما شاهد سبک نوشتاری موفق کسی دیگر هستید. می بینید که او چگونه با انگلیسی از جمله ای به جمله دیگر می رود و تفکرات خود را با کلمات گوناگون به طرز ماهرانه ای نشان می دهد و با کلماتش یک تصویر را به نمایش در می آورد. هرچه بیش تر بخوانید، بیش تر می توانید موارد بالا را تقلید کنید. به همین دلیل است که هر نویسنده خوبی مجموعه بزرگی از کتاب هایی را که مطالعه کرده است در اختیار دارد.

George R.R. Martin (نویسنده بازی تاج و تخت) در این باره می گوید:

کسی که مطالعه می کند، قبل از مرگ هزار بار زندگی می کند. کسی که مطالعه نمی کند تنها قادر به تجربه یک زندگی است.”

شما باید کتاب بخوانید. سبکی که دوست دارید را پیدا کنید و این گونه قالب نوشتاری خود را ایجاد کنید. شما از این موضوع که رایتینگ شما چه قدر با مطالعه بیش تر تقویت می یابد، شگفت زده خواهید شد و البته اغلب این تغییر به صورت ناخودآگاه خواهد بود!

اگر شما کتاب خواندن را دوست دارید، سری به Goodreds بزنید. در آنجا می توانید لیستی از کتاب هایی که مطالعه کرده اید بسازید و پیشنهاداتی شامل کتاب هایی که به احتمال زیاد به آن ها علاقه دارید دریافت کنید. علاوه بر این، شما می توانید درباره کتاب ها بحث کنید و حتی به باشگاه های مطالعه ملحق شوید.

بنابراین شما می توانید به صورت گروهی مطالعه کنید و این تجربه را برای خود به وجود بیاورید که با گفتن نظرات خود راجع به کتاب، رایتینگ خود را تقویت کنید. شما هم چنین می توانید با آن ها اسکایپ کنید و مکالمه خود را هم بهبود ببخشید! البته زبان آبی هم فهرستی از کتاب های جذاب انگلیسی را برای شما فراهم کرده است. مطمئن باشید که شما می توانید کتابی با سبک مورد علاقه و مناسب سطح خود را در این فهرست پیدا کنید.

 

برای تقویت مهارت خواندن انگلیسی ( reading ) اقدامات زیر توصیه می‌شود:

 • تبدیل خواندن متون انگلیسی به یک عادت

 • انتخاب نویسنده های خوب یا محتوای مرتبط به فعالیت های روزمره اعم از روزنامه، دستور کار، جدول و بروشور

 • استفاده از اوقات مرده مانند صف، اتوبوس و مترو برای مطالعه به زبان انگلیسی برای تقویت لغات و گرامر انگلیسی

 • محتوای مورد علاقه خود را بخوانید اما هر از گاهی خود را به چالش کشیده و مطالعه متن های دیگر را نیز امتحان کنید

 • به استفاده نویسنده از کلمات، عبارات و ساختارها توجه کنید

 

به طور خلاصه مطالعه زیاد به زبان انگلیسی فواید زیر را خواهد داشت:

 • الهام بخشی برای نوشتن

 • تقویت دانش عمومی در کنار دانش زبان

 • افزایش دایره لغات

 • بهبود ساختار نوشته های شما با تحلیل ساختار و طریقه ی استفاده نویسنده های بزرگ

 

برای بهره‌ بردن حداکثری از مطالعه متون انگلیسی، استراتژی های ساده زیر را به کار ببرید:

 • برای درک معنی لغات ناآشنا از روش های زیر استفاده کنید:

  • بسیاری از متون دارای تصویر هستند، توجه به تصاویر سرنخ هایی درباره معنی لغات می‌دهد.

  • به پسوند، پیشوند و دیگر نشانه‌های کلمه توجه کنید.

  • به خواندن متن ادامه دهید، درک محتوای کلی متن به درک معنی کلمات آن خواهد کرد.

  • قبل از خواندن متن به موضوع متن فکر کرده و محتوای متن را با نگاه کردن به جدول‌ها، تصاویر و نمودارهای آن حدس بزنید.

 • به کلمات ساختار دهنده متن توجه کنید: کلمات هم‌پایه ساز (and,or,..) یا کلمات ارتباطی (further also, و …) بخش های مختلف متن را به هم پیوند می‌دهند. با توجه به این کلمات معنی متن را روان تر خوانده و معنی آن را آسان تر درک خواهید کرد و تقویت مهارت خواندن انگلیسی شما اتفاق خواهد افتاد.

 • برای به دست آوردن دید کلی از متن، از راهبرد خواندن سطحی متن استفاده کنید. اصل کلی این راهبرد باور به مطرح شدن ایده‌های اصلی متن در سه موقعیت دارد:

  • خلاصه‌ای در شروع متن

  • توضیحی دقیق از ایده اصلی در طول متن

  • خلاصه در بخش نتیجه گیری

همچنین در متون روان و گیرا جمله اول هر پاراگراف بیانگر نکته اصلی مطرح شده در آن است و خواننده با خواندن جمله اول و فهمیدن ایده کلی متن قادر به تصمیم گیری برای خواندن ادامه متن خواهد بود.

برای پیداکردن اطلاعات مورد نظر در متن از راهبرد اسکن کردن متن استفاده کنید، برای این راهبرد:

 • تمام کلمات هر جمله را نخوانید

 • عنوان های متن نشانه‌ای از موضوع بحث شده در آن‌ها هستند

 • برای تمرین مهارت اسکن کردن، پیدا کردن یک کلمه در دیکشنری، شماره تلفن در دفترچه تلفن و فعالیت های مشابه را انجام دهید.

 
 

مهارت نوشتن ( writing )

  مهارت نوشتن- زبان آبی  

این که واضح است، این طور نیست؟

برای اینکه رایتینگ خود را تقویت کنید باید بیش تر بنویسید. به عنوان قدم اول مطالعه را شروع کنید اما اگر فقط بخوانید، واضح است که نوشتن شما تغییر چندانی نمی کند.

اما درباره چه چیزی بنویسیم؟

یک لحظه به این فکر کنید که چه چیزی را برای خواندن ترجیح می دهید؟

اگر خواندن وبلاگ درباره موضوعی را ترجیح می دهید، از همین حالا به فکر ایجاد وبلاگ خودتان باشید. هزاران وب سایت وجود دارند که به شما اجازه می دهند که به صورت رایگان در آن ها بنویسید و شما می توانید درباره هر چیزی که دلتان خواست نوشتن را شروع کنید. مردم نوشته های شما را پیدا می کنند و می خوانند و بعضی از آن ها حتی جذب نوشته هایتان می شوند و از آن ها لذت می برند.

اگر شما نوشته های علمی تخیلی و رمان دوست دارید، یک داستان بنویسید. لازم نیست که نوشته تان فوق العاده باشد. نکته مهم این است که شما تمرین کنید و اعتماد به نفستان را افزایش دهید.

اگر شما به داستان های واقعی علاقه دارید، چرا درباره یک موضوعی به انگلیسی تحقیق نمی کنید و درباره آن نمی نویسید؟ اگر شما دانش آموز هستید، می توانید به عنوان یک تکلیف این کار را انجام دهید و قبل از تحویل به معلمتان آن را به زبان خود ترجمه کنید یا شما می توانید داستانتان را در وبلاگ خود به اشتراک بگذارید.

بسیاری از افراد اعتقاد داردند که باید بدون نقص بنویسند یا حرف بزنند اما حتی کسانی که انگلیسی زبان مادریشان هست هم این گونه نیستند. تنها ارتباط برقرار کردن و بیان منظور اهمیت دارد. تا زمانی که این کار را انجام می دهید هر چه قدر لازم است اشتباه انجام دهید و احساس بدی نداشته باشید.

هم چنین در Lang-8 ثبت نام کنید تا مشکلات خود را با کمک افراد نیتیو رفع کنید.

 
 

برای تقویت رایتینگ انگلیسی خود، یک دفتر یادداشت روزانه داشته باشید

 

اگر شما هنوز نمی خواهید نوشته هایتان را با دیگران به اشتراک بکذارید، نوشتن خاطرات در یک دفتر یادداشت، برای عادت کردن به روزمره نویسی، گزینه مناسبی به حساب می آید.

انگلیسی زبانان، مخصوصا آمریکایی ها به نوشتن تجربیاتشان علاقه زیادی دارند، شما می توانید این عادت مفید را تقلید کنید و از آن به عنوان موقعیتی برای تقویت مهارت نوشتن خود به انگلیسی خود بهره ببرید. هم چنین در آینده از خواندن دوباره بخشی از زندگی خود لذت خواهید برد. هیچ دلیلی وجود ندارد که شما از عهده این کار برنیاید.

یک دفتر بردارید و درباره هر چیزی که در ذهنتان است بنویسید. این کار را هر شب قبل از خواب یا هر روز صبح زود انجام دهید تا به یک عادت تبدیل شود.

شما می توانید هر روز صبح ابتدا درباره خواب هایتان بنویسید. ممکن است نوشتن درباره اهداف تان را ترجیح دهید یا صرفا از نوشتن درباره اتفاقات روزمره لذت ببرید.

اینکه درباره چه چیزی می نویسید اهمیت ندارد. مهم، این است که نوشتن را به یک عادت تبدیل کنید. این است که به شما در تقویت رایتینگ انگلیسی کمک می کند.

نوشتن روزانه ممکن است در ابتدا برای شما دشوار باشد. ممکن است دست پاچه شوید و موضوعی برای نوشتن پیدا نکنید. این یک عکس العمل عادی محسوب می شود. بعدها نوشتن برای شما آسان و آسان تر می شود.

به خودتان یادآوری کنید که اشتباه کردن هیچ اشکالی ندارد. بعضی از افراد از این می ترسند که با اشتباه کردن، انگلیسی شان بدتر شود اما این حقیقت ندارد. تمرین کردن و اشتباه کردن از نشستن و هیچ کاری نکردن بهتر است. خودتان را به چالش بکشید.

 
 

تاثیر اینترنت و فضای آنلاین در تقویت رایتینگ انگلیسی

 

میلیون ها مکان برای نوشتن به صورت آنلاین وجود دارند. شما تنها باید فضای مناسب خود را پیدا کنید. ما در اینجا چند نمونه را به شما معرفی می کنیم:

Italiki

  italki-تقویت مکالمه زبان انگلیسی- زبان آبی  

این وب سایت یک منبع مناسب برای تقویت رایتینگ انگلیسی ، نوشتن و هم چنین پیداکردن افرادی است که بتوانید با آن ها گفت و گو کنید. در ابتدا باید افرادی را پیدا کنید که می توانید به آن ها پیام بدهید یا با آن ها چت کنید. این یک راه کاملا مناسب برای تمرین نوشتاری گفت و گو است اما از این منبع می توان برای تمرین نوشتن به صورت رسمی نیز استفاده کرد.

در این وب سایت شما می توانید در یک دفتر همه چیز را ثبت کنید. این راه می تواند به تقویت رایتینگ انگلیسی شما کمک کند و شما می توانید اشتباهات خود را از طریق دیگر کاربران بفهمید. شما تقریبا درباره هر چیزی که می خواهید می توانید بنویسید و از طریق بازخورد ها، زبان انگلیسی خود را تقویت می کنید.

شما هم چنین می توانید سوالات خود درباره گرامر را از دیگران بپرسید، برای مثال: در کجا جمله باید از ویرگول استفاده کرد؟

اگر یک موضوع برایتان جذاب است می توانید یک مباحثه درباره آن ایجاد کنید و نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. این یک راه خوب برای ایده دادن درباره یک موضوع به انگلیسی و نوشتن درباره آن در وبلاگتان یا فضاهای دیگر است.

انجمن های آنلاین

 

تعداد زیادی انجمن آنلاین درباره هر موضوعی وجود دارد. شما می توانید در آن ها عضو شوید و ایده های خود را با آن ها به اشتراک بگذارید. بسیاری از اعضای انجمن ها درباره رویدادهای روزانه گفت وگو می کنند و کاربران، نظرشان را با دیگران به اشتراک می گذارند. انجمن ها یک راه شگفت انگیز برای گفت و گو و پیداکردن دوست به صورت آنلاین هستند.

فروم ها

 

فروم ها یک مکان برای گفت و گوی آنلاین هستند. مانند وب سایت معرفی شده در بالا، شما در فروم ها یک مبحث را انتخاب می کنید و درباره آن با دیگران صحبت می کنید یا می توانید یک مباحثه جذاب و معروف را پیدا و در آن شرکت کنید.

میلیون ها فروم آنلاین درباره هر موضوعی وجود دارد. تعداد زیادی از آن ها مخصوص یادگیرندگان انگلیسی است. یکی از بهترین فروم ها متعلق به وب سایت Word Refrence است.

زمانی که سطح انگلیسی شما متوسط یا بهتراز آن شود، شما می توانید درباره هر موضوعی که به آن علاقه دارید مباحثه کنید. اگر شما

دوچرخه سواری
صخره نوردی
بازی های آنلاین
کتاب خواندن
و …. را دوست دارید، برای هر کدام می توانید چندین فروم بیابید. فقط موضوع مورد علاقه خود را در گوگل جست و جو کنید.

این یک راهکار مناسب برای نوشتن درباره موضوعات مورد علاقه تان است. با این کار ایده های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. اگر شما فعال باشید حتی می توانید با انگلیسی زبانانی که علایق مشابه دارند دوست شوید.

با فروم ها، احتمال پیشرفت شما نامحدود است.

 
 

مکاتبه، راهی کلاسیک برای تقویت رایتینگ انگلیسی

  مکاتبه برای  تقویت رایتینگ انگلیسی - زبان آبی  

مکاتبه ابتدایی، نامه نوشتن به فردی دیگر است. وب سایت های زیادی برای انجام این کار به صورت آنلاین ایجاد شده اند. شما می توانید با دیگران به وسیله ایمیل یا حتی از طریق پست کردن نامه مکاتبه کنید. نامه نگاری ممکن است جذاب تر باشد چون شما می توانید نامه را در دستانتان حس کنید. این روش مکاتبه کلاسیک تر است و همیشه رسیدن یک نامه از کشور یا شهری دیگر جذاب است. دو وب سایت مناسب برای مکاتبه آنلاین PenPal world و InterPalsهستند.

نامه نگاری یک راه بی نظیر برای تمرین نوشتن یه صورت رسمی و پیداکردن دوستان بین المللی است. آن را امتحان کنید!

  penpal- زبان آبی  

با موارد بالا تقویت مهارت نوشتن انگلیسی را شروع کنید

می خواهیدReading و Writing خود را تقویت کنید؟ همین حالا شروع کنید.

هر راهی را انتخاب می کنید فقط به انجام آن ادامه دهید. بعد از چند هفته از دیدن پیشرفت خود شگفت زده خواهید شد. با داشتن اعتماد به نفس بیش تر، درباره بازخوردها ناراحت نمی شوید و این کار به شما در تحکیم ساختار گرامر و یاد گرفتن نکات جدید کمک خواهد کرد.

9 اشتباه مهلک زبان آموزان

با دانلود این کتابچه، در هرسطحی؛ زبان انگلیسی خود را بهتر کنید.

ارسال دیدگاه