9 روش آسان برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی که کمتر کسی می داند

برای رسیدن به آرزو های بزرگ تان باید از منطقه ی امن خود خارج شوید و دنیا ی اطراف تان را بزرگ تر کنید، ارتباطات تان را وسیع تر کنید و با کتاب ها، ویدئو ها، دوستان، کسب و کار ها و فرهنگ های جدید از کشور های مختلف آشنا شوید. کشور هایی که به زبان فارسی صحبت نمی کنند. با تقویت مکالمه زبان انگلیسی، خیلی از مرز ها و محدودیت ها برای شما شکسته می شوند و می توانید تجربه های بیشتری کسب کنید.

می توانید به کشور های خارجی سفر کنید و بدون هیچ محدودیتی با بیشتر مردم ارتباط برقرار کنید، می توانید به کشور های انگلیسی زبان مهاجرت کنید و طعم زندگی کردن در یک محیط جدید را بچشید، می توانید از دانشگاه های انگلیسی زبان پذیرش بگیرید و شرایط و سطح آموزشی جدیدی را تجربه کنید. می توانید دوستان بیشتری از نژاد های مختلف داشته باشید و با تفکر و فرهنگ های جدید تری آشنا شوید. می توانید زیبا ترین موزیک ها، هیجان انگیز ترین فیلم ها و معروف ترین رمان های جهان را به زبان اصلی شان بشنوید، ببینید و بخوانید و از اعتماد به نفسی که در وجودتان شکل می گیرد لذت ببرید.

اگر زبان دوم تان انگلیسی باشد، چه در ایران و چه در هر جای جهان باشید زندگی با کیفیت تری خواهید داشت و شانس های بیشتری سر راه تان قرار خواهد گرفت.

با خواندن این مطلب جواب سوالات زیر را پیدا خواهید کرد:

چهار بخش اصلی یاد گیری زبان انگلیسی چیست؟
چرا تا الان نتوانسته اید به خوبی انگلیسی صحبت کنید؟
برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی از کجا باید شروع کنید؟
 

چهار بخش اصلی یاد گیری زبان انگلیسی

اول از همه باید بدانید که وقتی می خواهید شروع کنید به یادگیری یک زبان دوم، چه انگلیسی، چه اسپانیایی، چه فرانسوی، چه آلمانی و…، برنامه ی آموزشی شما باید چهار مورد مهم زیر را در بر بگیرد:

Input – ورودی: ورودی محتوایی است که وارد ذهن شما می شود. مثلا متنی که می خوانید، کلمه ی جدیدی که یاد میگیرید، چیزی که به صورت صوتی می شنوید و… تمامی این موارد ورودی محسوب می شوند، از محیط بیرون به ذهن شما وارد می شوند و ذهن تان را تغذیه میکنند.

Out put – خروجی: خروجی چیزی است که شما فکر می کنید و می توانید آن را به دنیای خارج از ذهن تان بیاورید. مثلا متنی که می نویسید، مکالمه ای که ایجاد می کنید، لکچری که ارائه می دهید و… تمامی این موارد خروجی به حساب می آیند و تقریبا نشان می دهند که شما چقدر توانسته اید چیزهایی که یاد گرفته اید را به کار ببرید.

interaction – تعامل: یعنی شما باید بتوانید چیزهایی که یاد گرفته اید را با یک شخص دیگر به اشتراک بگذارید و به نوعی دانسته های تان را به زبان انگلیسی به دیگران منتقل کنید.

feedback – بازخورد: وقتی که شما شروع به یادگیری زبان انگلیسی می کنید، ممکن است در مکالمات یا رایتینگ تان اشتباهاتی داشته باشید که البته طبیعی هم هست. برای همین بهتر است هر چند وقت یک بار با یک نفر در ارتباط باشید که اشتباهات شما را رفع کند و به ابهامات و سوالات شما پاسخ دهد. حالا این شخص می تواند دوستی باشد که زبان انگلیسی او از شما بهتر است یا معلمی باشد که با او در ارتباط هستید.

 

توجه کنید که تقویت مکالمه زبان انگلیسی، دو مورد خروجی و تعامل را به طور کامل پوشش می دهد و می تواند در فرآیند یادگیری شما نقش بسیار بسیار مهمی را داشته باشد.

 

چرا تا الان نتوانسته اید به خوبی انگلیسی صحبت کنید؟

خیلی عجیب است که بسیاری از افراد این همه سال در مدرسه انگلیسی خوانده اند اما الان به سختی می توانند انگلیسی صحبت کنند یا اصلا نمی توانند صحبت کنند. ما به شما می گوییم دلیل آن چیست:

همه چیز را حفظ کرده اید

در روش های قدیمی تدریس انگلیسی که متاسفانه در مدرسه به همان روش ها انگلیسی را یاد گرفته اید، تمامی لغات را حفظ می کردید، گرامر ها را به صورت فرمول از بر می شدید، برای یک امتحان آماده می شدید و بعد همه ی دانسته های تان را فراموش می کردید.

در روش های جدید مثل روش آموزشی زبان آبی، حفظ کردن جایی ندارد. تمامی کلمات، اصطلاحات و گرامر توسط محتواهایی که در زندگی واقعی به دردمان می خورد (real life content) یا در قالب فیلم و ویدیو به شما آموزش داده می شود و شما نیازی ندارید چیزی را حفظ کنید، دقیقا مثل بچه ای که زبان مادری را بدون حفظ کردن و به مرور زمان یاد می گیرد. در این صورت شما در هنگام مکالمه احساس می کنید که کدام گرامر یا کلمه در آن موقعیت به کار تان می آید.

هیچ وقت شانس تقویت مکالمه زبان انگلیسی پیش نیامد

کدام یک از کلاس های زبانی که در مدرسه داشتید به شما این فرصت را می داد که با دوستان تان تمام مدت انگلیسی صحبت کنید؟ هیچ کدام! پس هیچ وقت این فرصت تقویت مکالمه زبان انگلیسی پیش نیامد، شما احتمالا شرایط این را نداشته اید که دانسته های تان را به کار ببرید، اشتباه کنید، اشتباهاتتان را اصلاح کنید و تعامل و خروجی خوبی داشته باشید.

محتوا های آموزشی شما خسته کننده بود

قطعا صحبت کردن در مورد رنگ ماشین آقای تهرانی در مدرسه برای هیچ کس جذاب نبود. پس کاملا حق داشتید که نخواهید به موضوعات خسته کننده گوش دهید. شما باید با محتوا هایی که در حوزه ی علاقه ی شماست انگلیسی را یاد بگیرید تا همیشه برای آن اشتیاق و انگیزه داشته باشید. این دقیقا همان کاری هست که ما در زبان آبی کرده ایم. دوره های آموزشی زبان آبی برای هرکس توسط علایق خاص خودش شخصی سازی می شود و در اختیارش قرار می گیرد. مثلا اگر یک نفر به موضوع مد و لباس علاقه داشته باشد، می تواند زبان را به کمک محتوا های مفید در حوزه ی مد و لباس یاد بگیرد.

تقویت مکالمه زبان انگلیسی - زبان آبی - کتاب  

حالا بزرگترین سوالی که پیش می آید این است:

برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی از کجا باید شروع کنید؟

کلا اکثر زبان آموزان تقویت مکالمه زبان انگلیسی را یک اتفاق نشدنی می بینند. در حالی که این طور نیست، شاید روان صحبت کردن در ابتدا کمی سخت به نظر برسد، ولی وقتی کم کم مکالمه تان روان تر شود، بدون هیچ فکر کردنی به انگلیسی صحبت می کنید. همه ی شما این پتانسیل را دارید که همانطور که کار هایی مثل راه رفتن، رانندگی و دوچرخه سواری را بدون فکر کردن انجام می دهید، در صحبت کردن به انگلیسی هم به این مرحله برسید، چون انگلیسی صحبت کردن یک مهارت است و همه از پس آن برمیایند. مطمئن باشید این مهارت بعد از مدتی آن قدر اعتماد به نفس شما را بالا می برد و لذت بخش است که دوست دارید همیشه انگلیسی صحبت کنید.

 

این جا چند توصیه برای بهتر صحبت کردن شما داریم:

 

برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی، خوب گوش کنید

برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی باید گوش بدهید. با گوش دادن می توانید با تلفظ های درست آشنا شوید و از روی آن ها تقلید کنید.

این راه یکی از طبیعی ترین و کاربردی ترین راه ها برای صحبت کردن به انگلیسی ست. برای اینکه بتوانید به صورت طبیعی انگلیسی صحبت کنید باید به اندازه ی کافی انگلیسی شنیده باشید، به دلیل اینکه کلمات انگلیسی زیادی وجود دارند که به یک شکل خاصی نوشته می شوند و یک جور دیگری تلفظ می شوند.

یکی از بهترین راه ها برای شنیدن، گوش دادن به کتاب های صوتی و دیدن فیلم ها و ویدئو ها به زبان انگلیسی است. اگر هر روز به صورت منظم در مدت کمی مثلا نیم ساعت سعی کنید و انگلیسی گوش کنید، در بلند مدت تغییرات بسیار زیادی را در شنیدن و صحبت کردن خود حس می کنید.

از هر شانسی استفاده کنید و انگلیسی صحبت کنید

تمرین کردن کلید موفقیت در صحبت کردن انگلیسی است. پس اگر می خواهید در این زمینه پیشرفت کنید، هر وقت موقعیت مناسب پیش آمد انگلیسی صحبت کنید.

حتی اگر کسی را نداشته باشید که بتوانید با او صحبت کنید، می توانید با خودتان صحبت کنید! البته در زمان هایی که تنها هستید! این کار به تقویت مکالمه زبان انگلیسی کمک می کند و به شما اعتماد به نفس لازم را می دهد که در مواقعی که لازم است انگلیسی صحبت کنید.

به انگلیسی فکر کنید

یک راه خوب برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی، این است که به انگلیسی فکر کنید. درست است که کمی سخت است، مخصوصا وقتی که اول راه هستید، اما اگر چند هفته تلاش کنید، نتایج خیلی عالی ای را می بینید که باعث تغییرات بزرگی در زبان انگلیسی شما می شوند.

سعی کنید در زمان یاد گیری انگلیسی، زبان مادری تان را فراموش کنید و کلمه ای را به زبان خودتان ترجمه نکنید. اگر معنی کلمه ای را به زبان خودتان یاد بگیرید، آن را زود فراموش می کنید. اگر معنی کلمه را به روش طبیعی یعنی با کمک تصویر، متن، صدا یا مثال یاد بگیرید، آن را به آسانی به یاد می آورید.

از اشتباه کردن نترسید تا بتوانید انگلیسی روان صحبت کنید

وقتی که کودک بودید، زبان مادری تان را با اشتباه های گفتاری زیادی یاد گرفتید و خودتان کم کم خودتان را اصلاح کردید. پس بهترین روش برای یادگرفتن انگلیسی هم این است که همین روند را در پیش بگیرید. وقتی دارید صحبت کردن را تمرین می کنید، امکان ندارد که از همان ابتدا خوب و بدون غلط صحبت کنید. شما باید بیشتر تلاش کنید، اشتباه کردن خیلی در روند یادگیری شما موثر است، چون باعث می شود از اشتباه هایتان چیز های جدید یاد بگیرید.

 

“If you are making mistakes, then you are making new things, trying new things, learning, living, pushing yourself, changing yourself, changing your world. You are doing things you have never done before, and more importantly, you are doing something.”

 

خیلی وقت ها از زبان آموزان می شنویم که از حرف زدن در مقابل دیگران می ترسند چون نگران اشتباه کردن شان هستند. اما بعد از گذشتن چند مدت میبینیم که خیلی احساس راحتی بیشتری می کنند و با اعتماد به نفس در مقابل زبان آموزان هم سطح شان صحبت می کنند و اشتباهاتی هم دارند، اما از اشتباهات شان خجالت نمی کشند. در اصل اشتباه کردن یکی از پایه ای ترین مراحل یادگیری است و بدون ریسک کردن نه چیزی یاد می گیرید و نه رشد می کنید.

تقویت مکالمه زبان انگلیسی - زبان آبی - آموزش انگلیسی

صدایتان را ضبط کنید

همین تلفن هوشمند شما می تواند یک ابزار خوب برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی شما باشد. با موبایل خود مکالمات و صحبت های انگلیسی خود را ضبط کنید و ببینید که شیوه ی بیان و تلفظ شما در نظر دیگران چطور است.

برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی، بلند بلند بخوانید

روزنامه ها و مجلات انگلیسی را با صدای بلند برای خود بخوانید. این روش مخصوصا در زمانی که هیچ کس را ندارید که با او انگلیسی صحبت کنید بسیار کمک کننده است. این کار باعث می شود که شما روی تلفظ تان تمرکز کنید. سعی کنید متن هایی را برای خواندن انتخاب کنید که آن ها را به خوبی می فهمید.

هر روز یک کلمه ی جدید یاد بگیرید

کلمه ای را انتخاب کنید که می خواهید به وسیله ی آن تمرین کنید و آن را درجملات مختلف به کار ببرید. تا وقتی که آن کلمه به خوبی ملکه ی ذهن تان شود آن را تمرین کنید و به صورت مرتب از آن در جملات تان استفاده کنید.

با فیلم و موسیقی تمرین کنید

به موسیقی های انگلیسی گوش بدهید و با آن ها بخوانید، چون موزیک ها یک راه خوب برای یاد گیری تلفظ های درست هستند. گوش دادن موسیقی باعث می شود کلمات و عبارت های انگلیسی جدید را بهتر به خاطر بسپارید و طبیعی تر انگلیسی صحبت کنید.

فیلم های انگلیسی زبان نگاه کنید و به کلمات جدید و تلفظ ها دقت کنید. از صحبت کردن بازیگران تقلید کنید، این کار بسیار جالب است و حوصله تان را سرجا می آورد. شما می توانید یک فیلم را بار ها و بار ها نگاه کنید. جالب است که هر دفعه که فیلم مورد نظر را نگاه می کنید، می بینید که بیشتر از قبل آن را متوجه می شوید.

تقویت مکالمه زبان انگلیسی با گوش دادن به موسیقی

اپلیکیشن های آموزش زبان انگلیسی را فراموش نکنید

در زمان های مرده به خصوص اوقاتی که در سالن انتظار یک کلینیک یا مترو و اتوبوس هستید می توانید به کمک اپلیکیشن ها مکالمه انگلیسی تان را تقویت کنیم. توصیه ما به شما استفاده از برنامه ی Babbel است. این اپلیکیشن برای یادگیری مهارت های پایه ای مکالمه مفید است. تمرکز Babbel بر روی لغات است که باعث درک مفهوم لغات به جای صرفا حفظ کردن آن‌ها می‌شود. درس‌های این اپلیکیشن به موضوعات به روز و واقعی میپردازند که مکالمه زبان انگلیسی با مفهوم را آسانتر می‌کند.
توصیه ی دیگر ما تمرین با اپلیکیشن FluentU است که از ویدیو های واقعی و غیر آموزشی مثل اخبار و تبلیغات استفاده کرده و آن‌ها را تبدیل منابع آموزشی می‌کند، این ویژگی به کاربران توانایی مکالمه زبان انگلیسی واقعی و کاربردی را در دنیای واقعی می‌دهد.

فعالیت های مورد علاقه تان را به زبان انگلیسی انجام دهید

اگر عاشق آشپزی کردن هستید، یک آموزش آشپزی به زبان انگلیسی ببینید. هر چیزی را که دوست دارید انتخاب کنید و به دنبال انواع محتوا به زبان انگلیسی در حوزه ی مورد علاقه تان باشید.

 

تمامی موارد بالا راه کار هایی بودند که به وسیله ی آن ها می توانید speaking خود را تقویت کنید. این راه ها امتحان شده هستند و در جدید ترین متد های آموزشی از آن ها استفاده می شود. متد آموزشی زبان آبی هم بیشتر موارد بالا را در بر می گیرد، با این دوره های آموزشی می توانید با محتوا های مورد علاقه ی خود که برای شما شخصی سازی شده انگلیسی را یاد بگیرید و به اینکه هر روز بهتر از روز قبل تان می شوید افتخار کنید.

9 اشتباه مهلک زبان آموزان

با دانلود این کتابچه، در هرسطحی؛ زبان انگلیسی خود را بهتر کنید.

ارسال دیدگاه